הפרויקטים השונים נותנים מענה מקיף וכלים פרקטיים לבני הנוער והצעירים/ות בסיכון ומאפשרים להם לעשות שינוי משמעותי בחייהם

הצטרפו אלינו וקחו חלק בפעילות חשובה ופורצת דרך למען בני נוער וצעירים/ות בסיכון

תמונת הירו של פרויקטים

המרחב הפתוח

ממוקם בנחלת שבעה, מרכז העיר ירושלים | פועל 365 ימים בשנה | זמני פעילות 22:00-10:00 | לגילאים 25-14

המרחב הפתוח, כשמו כן הוא, מקום ביתי המקבל את בני הנוער והצעירים\ות ללא תנאים מקדימים ומהווה אלטרנטיבה בטוחה ולא שיפוטית לחיי הרחוב. הפעילות במקום שמה דגש על סיפוק מענים מידיים, גמישים, זמינים ומותאמים עבור כל נער/ה וצעיר/ה הנמצאים על רצף של מצבי סיכון שונים – ניתוק ממסגרות, שוטטות, עבריינות, שימוש בחומרים ממכרים, חוסר בעורף משפחתי, חוסר בקורת גג, מצוקה רגשית ועוד.
אנו מאמינים בעבודה עם הכוחות הקיימים ומעודדים את בני הנוער והצעירים/ות לממש את הפוטנציאל שבהם.
ההשתתפות במרחב הינה וולונטרית כאשר קליטת הצעירים נעשית באמצעות איתורם על ידי צוות המרחב, פנייה עצמית או הפנייה של גורמי חינוך ורווחה.
המרחב מאפשר למאות בני נוער וצעירים/ות בשנה לקבל מדי יום מקום חם וביתי, המציע רצף של מענים מגוונים:
מענים הומניטריים  מרחב בטוח כתחליף לרחוב, שלוש ארוחות ביום, חדר מנוחה, מקלחת, ביגוד ושירותי כביסה.
מענים טיפוליים   שיקומיים  ליווי סוציאלי, התערבות במצבי משבר וחירום, ייעוץ משפטי ועוד.
מענים של פיתוח אישי  פעילויות העשרה והעצמה:

פרויקט האמנות מציע טיפול רגשי על ידי תהליכי יצירה והבעה צוות הפרויקט מעביר שיעורים במגוון תחומים: שרטוט, זרמים בעולם האמנות, לימוד על אמנים שונים, ציור ועוד.  במסגרת פרויקט זה אנו משתפים פעולה עם סטודנטים מילגאים מהמוסד האקדמאי בצלאל.

פרויקט תיאטרון המתקיים בשיתוף פעולה עם סטודיו למשחק "ניסן נתיב" בירושלים. במסגרת שיתוף הפעולה מתקיים קורס משחק שבועי לכ – 15 צעירים/ות המועבר על ידי מורים מקצועיים מניסן נתיב.

 

חדר המוסיקה

פרויקט המוסיקה של המרחב הפתוח מציע טיפול רגשי באמצעות עולם המוסיקה. בפרויקט משתתפים בני נוער וצעירים/ות המתעניינים בתחומי המוסיקה. צוות חדר המוסיקה בשיתוף סטודנטים מהאקדמיה למוזיקה מעביר שיעורים פרטיים במגוון תחומיםפיתוח קול, גיטרה, פסנתר, תופים, הקלטות ועבודה על תוכנות.

אנחנו מאפשרים לנוער להתנסות בכל תחום שמעניין אותם. בזכות חדר המוסיקה הצלחנו להעניק למאות בני נוער וצעירים/ות, מפלט מחיי הרחוב, מקום לשתף ולהביע רגשות ובעיקר לפגוש חלקים של יצירה, ביטוי ועשייה. לאורך השנה אנחנו עושים 'במה פתוחה' בה כל אחד ואחת יכולים להשתתף, לעלות לשיר ולהביע את עצמם. כחלק מהפעילות בחדר המוסיקה התחברה לה קבוצה של בני נוער וצעירים/ות אשר כשרון המוזיקלי שלהם בולט במיוחד ויחד הם הקימו את להקת החוט המשולש. הלהקה הופיעה עשרות פעמים על במות גדולות ברחבי הארץ ובימים אלה עובדת על דיסק ראשון פרי עטם של חברי הלהקה.

לערוץ היוטיוב של הלהקה: לחצו כאן

תמונה של המרחב הפתוח
תמונה חדר המוסיקה

הכשרה לתעסוקה

הוקם בשנת 2014 | מיועד לגילאי 25-17 | 12 משתתפים בכל מחזור| 3-2 מחזורים בשנה

התכנית שהוקמה בשיתוף המוסד לביטוח לאומי במסגרת פרויקט עתיד בטוח (וכיום פועלת עצמאית), נוסדה מתוך הבנה כי השגת הצלחה אישית או מקצועית היא אבן דרך משמעותית בחייו של כל אדם, במיוחד אצל בני נוער וצעירים/ות בסיכון, שמעולם לא האמינו כי הצלחה נמצאת בהישג ידם ויותר מכך שאף אחד בסביבתם הקרובה לא האמין ביכולות שלהם.

התכנית מיועדת לבני נוער וצעירים/ות מכל רחבי הארץ ומטרתה להכין אותם להשתלבות בשוק התעסוקה, תוך מתן כלים רבים לפיתוח ביטחון עצמי, העצמה והעשרה. הפרויקט כולל מפגשים קבוצתיים שבמהלכם רוכשים המשתתפים כלים ומיומנויות שיסייעו להם בשוק העבודה – הן כישורי חיים כמו מיומנויות תקשורת, עבודה בצוות, פיתוח ביטחון עצמי, אחריות והתמדה והן ידע ממוקד על שוק העבודה ומיומנויות פרקטיות לחיפוש עבודה, כתיבת קורות חיים והכנה לראיונות עבודה. לצד זאת ובהתאמה לאוכלוסייה, מלווים המפגשים הקבוצתיים במפגשים פרטניים עם עובדת סוציאלית לבניית תכנית אישית, עבודה על חסמים וכוחות אישיים והתמקדות בבניית אופק תעסוקתי המתאים לכל אחד ואחת. בסיום ההשתתפות בתכנית ובהתאם לצרכים וליכולות שלהם, חלקם ממשיכים להכשרות מקצועיות על פי בחירתם ובתמיכה של העמותה וחלקם משתלבים בשוק התעסוקה.

תמונה של פרוייקטים

בית הבנים

הוקם בשנת 2006 | מיועד לגילאי 25-18 | 12 צעירים | זמן הטיפול נע בין 24-12 חודשים | ממוקם בשכונת רמת שרת בירושלים

בית הבנים הינו הראשון מסוגו בארץ ומיועד לצעירים במצבי סיכון שונים, בדגש על מקרים של הסתבכות בפלילים. הפרויקט מציע מסגרת טיפולית – שיקומית ארוכת טווח, כאשר לכל צעיר נבנית תכנית טיפולית אישית בהתאם לצרכיו. הצעירים המשתתפים בתכנית מגיעים על ידי הפניות של גורמי טיפול מכל רחבי הארץ. הבית מציע מגורים לטווח ארוך ומסגרת מכילה באווירה ביתית-משקמת שמעניקה לצעירים תמיכה, ביטחון ויציבות – מה שמאפשר להם לעבור שינוי מהותי בחיים.

במסגרת החיים בבית, הצעירים מקבלים קורת גג, טיפול פרטני וקבוצתי, הכוונה לתעסוקה והשלמת השכלה מתוך הבנה שכלים אלו יאפשרו להם להשתלב בתור בוגרים עצמאיים בחברה.

תמונת רכיבה על סוסים

בית הבנות והיחידה לצעירות בהריון

הוקם בשנת 2009 | מיועד לגילאי 25-18 | 15 צעירות | זמן הטיפול נע בין 24-12 חודשים | ממוקם בשכונת ארנונה בירושלים

בית הבנות מיועד לכ-15 צעירות בסיכון ומציע מסגרת טיפולית – שיקומית ארוכת טווח. לכל צעירה נבנית תכנית טיפולית אישית בהתאם לצרכיה.
הצעירות המשתתפות בתכנית מגיעות על ידי הפניות של גורמי טיפול מכל רחבי הארץ.
התכנית מאפשרת מגורים בבית ומספקת את כל הצרכים הבסיסיים של הצעירות.
במסגרת הטיפול בבית, מתקיימת עבודה במספר מישורים: הקניית ידע בנושאים של בריאות, מיניות והיגיינה אישית; עזרה במציאת עבודה/תעסוקה/לימודים; תרגול של ניהול פיננסי בסיסי נכון (כולל פתיחת תכנית חיסכון לכל צעירה); טיפול סוציאלי הכולל ליווי אישי, טיפול פרטני וקבוצתי; הקניית מיומנויות הדרושות לתפקוד יומיומי ולחיים עצמאיים – בישול, קניות, פעילות חברתית ופעילות העשרה ופנאי.

במסגרת בית הבנות פועלת היחידה לצעירות בהריון (מענה ייחודי מסוגו בארץ). המסגרת מעניקה מעטפת טיפולית המאפשרת לשהות בבית במהלך חודשי ההיריון ועד ללידה. תקופת השהות מלווה במתן תמיכה וסיוע לצעירה במגוון נושאים: ליווי לבדיקות, מפגשים עם אנשי מקצוע שונים, הכנה להורות, ליווי במהלך הלידה ואחריה וחיבור לגורמים בקהילה.

תמונה בית הבנות והיחידה לצעירות בהריון

דירות המעבר

הוקם בשנת 2017 | מיועד לילאי 25-18 | 10 צעירים/ות | תקופת התהליך 12 חודשים

דירות המעבר מהוות שלב המשך לבוגרי/ות הבתים ולצעירים/ות בוגרי מסגרות אחרות שעדיין נדרשת להם תמיכה והכוונה, כשלב נוסף בתהליך היציאה לחיים עצמאיים. הדירות מעניקות לבוגרים/ות מסגרת ביתית, תומכת ומשקמת ויחד עם זאת את ההזדמנות להמשיך את תהליך השינוי בחייהם.

הצעירים/ות מתנהלים באופן עצמאי כולל השתתפות חלקית בעלויות משק הבית. לצד זאת הם מקבלים ליווי ממדריך המשמש להם כחונך וכן ליווי טיפולי שבועי על ידי עובדת סוציאלית.

השהות בדירת המעבר מקנה לבוגרים/ות קורת גג מוגנת ובטוחה ומאפשרת ליווי סוציאלי המאפשר מעבר הדרגתי לחיים עצמאיים תוך תרגול של חיים בדירת שותפים.

תמונה של דירות המעבר

השלטר לצעירים

הוקם בשנת 2022 | מיועד לגילאים 25-18 | 14 צעירים |
זמן השהות נע בין לילה אחד ועד חצי שנה | ממוקם במרכז העיר

השלטר (לינת חירום) לצעירים מהווה קורת גג חירומית לצעירים בגילאי 25-18 במצבי סיכון ומצוקה קשים, שבגלל נסיבות חייהם הקשות מצאו את עצמם ללא קורת גג. מטרתו המרכזית של השלטר היא החזרת השליטה והבחירה לידיהם של הצעירים תוך סיפוק מגוון מענים בהתאם לצרכיו האישיים של כל צעיר – החל מלינה למספר לילות בודדים (במטרה לספק הגנה מידית) ועד לתוכנית שיקום של שישה חודשים. אנו עושים מאמצים לתת לצעירים אלו מענה זמין ונגיש, רחב ומקיף ככל האפשר. מענה פיזי – בארוחה חמה, מקלחת ומקום לינה, רגשי – בהרגשת שייכות והצלחה ונפשי – בליווי של עו"ס ואנשי מקצוע, מיצוי זכויות והפניה למענים בקהילה.

הצוות בשלטר עובד עם הצעירים על בניית תחושות של אמון בעצמם ובכוחותיהם, שבירת מעגלי כישלון ובניית מעגלי הצלחה, מתוך אמונה שעל ידי זאת הן יוכלו לממש את כוחות החיים שלהם ולהשתלב בחזרה במוקדי החיים השונים (זאת בהתאם למידת זמן השהייה המשתנה והצורך של כל צעיר וצעיר).

השלטר לצעירות חרדיות

הוקם בשנת 2023 | מיועד לגילאים 25-18 | 14 צעירות |
זמן השהות נע בין לילה אחד ועד חצי שנה | ממוקם בשכונת נחלאות

השלטר (לינת חירום) לצעירות חרדיות, הינו הראשון והיחיד מסוגו בארץ והוא מיועד לצעירות בגילאי 25-18 מכל רחבי הארץ שבגלל נסיבות חייהן המורכבות מצאו עצמן במצבי סיכון שונים, ללא קורת גג ולעיתים ללא עורף משפחתי. המטרה בלינת החירום היא מתן מענה מיידי ונגיש לצעירות חרדיות בסיכון המהווה אלטרנטיבה לחיי הרחוב ולחשיפה למצבי סיכון שונים על ידי השבת השליטה והבחירה לידי הצעירות. 

בבסיס מודל ההפעלה עומדים שלושה מרכיבים חיוניים:

זמינות – לינת החירום תהיה זמינה במשך כל שעות היממה ולאורך כל השנה. 

זמניות – לינת החירום תשמש כקורת גג מיידית ולתקופת זמן של עד חצי שנה כשטווחי הזמן משתנים ומותאמים לרצון הצעירה ולמטרות הטיפוליות הפרטניות.

הזדמנות – לינת החירום תשמש מקום בטוח ומוגן שיהווה מיכל לתהליכי התארגנות פיזיים ונפשיים עבור הצעירות ויספק להן הזדמנות למעבר ממצב של הישרדות למצב של בחירות מיטיבות.

אימפקט

מיום הקמת העמותה ועד היום - אלה המספרים

חוט לבן מפריד

המרחב הפתוח

0 +
בני נוער וצעירים/ות

בית הבנים

0 +
צעירים

בית הבנות

0 +
צעירות

צעירות בהריון

0 +
תינוקות שנולדו

דירות המעבר

0 +
צעירים/ות

הכשרה לתעסוקה

0 +
צעירים/ות עברו הכשרה

שלטר לצעירים

0 +
צעירים/ות

שלטר לצעירות חרדיות

0 +
צעירות